struka(e): lingvistika i filologija | filozofija

metajezik (meta- + jezik).

1. U suvremenoj logici, ona vrsta formaliziranoga jezika u kojem se govori o jeziku objekata, ne o objektu samom. Zato se metajezik izričito razlikuje od jezika objekata koji izravno govori o njima i forma kojega je zbog toga ispunjena objektivnim sadržajem (A. Tarski). Budući da je jezik objekata uvijek vezan za određenu vrstu objekata, ni on ni metajezik ne postoje samo kao mnoštvo jezika ili govora. Metajezici se obično konstituiraju tako da se u njima može izraziti sve što se treba izraziti u jeziku objekata, tj. tako da se mogu označiti svi znaci jezika objekata, sva svojstva i odnosi koji vladaju u njemu, kao i pravila definiranja i preoblikovanja. Pretpostavka oblikovanja metajezikâ dana je već u stoičkoj logici i kod neoplatoničara Porfirija. U oba slučaja polazi se od toga da su ljudi najprije oblikovali riječi za neposredno označivanje stvarî i to je jezik objekata ili jezik stvarî, koji je u sebi atomiziran i nominaliziran. Postaje smislen tek u rečenici, odn. iskazu koji se više ne konstituira kroz odnos prema stvari, nego putem gramatičkih, odn. formalnih sintaktičkih i semantičkih zakona. Metajezik je upravo sustav tih zakona i pravila, prema kojima se riječi jezika objekata konstituiraju u smislenu cjelinu, iskaz ili sud.

2. U lingvistici, prirodni ili formalizirani jezik više razine koji služi za opis nekoga prirodnoga jezika kao predmeta proučavanja (engl. object language). Nazivlje jezika obično pripada općem jeziku (jeziku koji se opisuje), ali s preciznim i jednoznačnim vrijednostima; i pravila sintakse uklapaju se u sintaksu općega jezika. Metajezik je gramatički jezik kojim se lingvisti služe za opis nekoga jezika (npr. gramatički broj, rod, vrijeme, subjekt, objekt itd.), kao i sredstva kojima se služi pisac rječnika kako bi definirao riječi. U svakom jeziku postoji metajezik čim se rabe izrazi kao: to jest (tj.), [a] to znači, tako reći, što bi se reklo itd. Metajezik može biti visoko formaliziran kao u matematičkoj lingvistici ili u transformacijsko-generativnoj gramatici.

Citiranje:

metajezik. Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2013. – 2024. Pristupljeno 13.5.2024. <https://www.enciklopedija.hr/clanak/metajezik>.