struka(e): |
ilustracija
OSTIA, ruševine foruma

Ostia [ɔ'stia], gradić 23 km jugozapadno od Rima, u blizini ušća Tibera, Italija; oko 4000 st. Osnovana je u prvoj polovici IX. st. sjeveroistočno od ostataka istoimenog antičkoga grada (Ostia Antica). Prvotno je bila izgrađena na staroj lijevoj obali Tibera, koji je nakon velike poplave 1557. promijenio svoj tok. Oko sačuvane srednjovjekovne jezgre podignut je niz suvremenih građevina. Ostia i priobalno područje Tirenskoga mora (Lido di Roma ili Lido di Ostia i Ostia Mare) povezani su s Rimom autocestom i brzom željeznicom.

Jugozapadno od današnjega naselja nalaze se ostatci prvotnoga grada Ostia Tiberina (IV. st. pr. Kr.). Ta rimska kolonija postupno se razvila u jaku trgovačku i ratnu luku grada Rima. Najintenzivnija je gradnja lučkog i stambenoga dijela grada u I. st. (Portus Augusti) i II. st. (Portus Traiani). Pored Pompejâ, Ostia je sa svojim teatrom, termama, forumom, hramovima, višekatnim stambenim zgradama, trgovinama, skladištima i žitnim hambarima najbolje sačuvan rimski urbanistički kompleks. Istražuje se od druge pol. XIX. st., s prekidima do danas, pa je otkopan velik dio antičkoga grada. Nakon prenošenja centra Rimskoga Carstva na Istok, antička Ostia pomalo propada, izložena povremenim napadima Zapadnih Gota pod Alarikom 408., Arapa, Genovljana 1327. i dr. te stalnom zamuljivanju ušća. God. 849. i 888. u vodama Ostije doživjelo je arapsko brodovlje teške poraze. God. 1150. grad je prestao biti sjedište biskupije. Do novoga vijeka očuvala se samo kao obalna utvrda s jakim fortifikacijskim objektima (Gregoriopolis iz IX. st., Rocca iz XV. st.). Do 1875. Ostia je bila poznata i po proizvodnji soli.

Citiranje:

Ostia. Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2013 – 2024. Pristupljeno 28.3.2024. <https://www.enciklopedija.hr/clanak/ostia>.