struka(e): |

Svahili (Swahili), zajednički naziv za više regionalnih bantuskih skupina (Hadima, Mrima, Pemba, Tumbatu i dr.) koje govore svahilskim jezikom i koje nastavaju uski obalni pojas istočne Afrike i otoke pred obalom (Zanzibar, Mafia, Komori i dr.). Oko 3,2 milijuna pripadnika, od toga oko 3,1 milijun u Tanzaniji, 600 000 u Mozambiku, 50 000 u Keniji; mnogi Svahili iselili su se na Madagaskar i Réunion. Svahili su trgovci, obrtnici, zemljoradnici i ribari. Muslimani. U doba europskoga srednjega vijeka razvila se pod arapskim, indijskim i perzijskim utjecajima, posebice u gradovima (Sofala, Mombasa, Zanzibar), specifična svahilska kultura.

Jezik

Svahilski jezik (svahili) jedan je od najraširenijih jezika bantuske skupine nigersko-kordofanskih jezika. Materinski je jezik oko 5 milijuna ljudi, a kao drugim jezikom njime govori, prema procjenama, 50 do 100 milijuna govornika. Službeni je jezik u Tanzaniji, Keniji, Ruandi i Ugandi, a govori se još u Burundiju, Demokratskoj Republici Kongo i dr. Na njem postoje televizijski i radijski programi, mnogobrojne tiskovine, a služi i kao jedan od radnih jezika u Ujedinjenim narodima. Ime kiswahili znači »obalni jezik«, a svoju raširenost svahilski duguje činjenici da su se upravo njime služili arapski trgovci, koji su već od srednjega vijeka uspostavljali svoje kolonije uz istočnu obalu Afrike. Zbog toga je svahilski jezik prepun posuđenica iz arapskoga, premda je zadržao gramatičku strukturu tipičnu za bantuske jezike: bogat sustav imenskih klasa (koje podsjećaju na rodove u europskim jezicima), aglutinativnu strukturu glagola koji izražava mnoge kategorije (uključujući lice subjekta i objekta), nedostatak gramatičkih padeža i poredak sintaktičkih kategorija u rečenici S(ubjekt) V (glagol) O(bjekt). Najstariji spomenici svahilskoga potječu iz XVIII. st., a pisani su arapskim pismom. U XIX. st. razvila se pismenost na latinici, kojom se svahilski i danas piše. Standardni je svahilski utemeljen na dijalektu unguja, koji se isprva govorio samo na Zanzibaru. Danas postoji mnoštvo svahilskih dijalekata koji su samo djelomično međusobno razumljivi. U dodiru s drugim afričkim jezicima i s jezicima europskih kolonizatora nastalo je i nekoliko kreoliziranih idioma zasnovanih na svahiliju.

Citiranje:

Svahili. Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2013 – 2024. Pristupljeno 28.3.2024. <https://www.enciklopedija.hr/clanak/svahili>.