struka(e):

imperfekt (prema lat. imperfectum: nesvršeno, nedovršeno), u indoeuropskim jezicima vidsko-vremenski glagolski lik koji u pravilu uključuje prošlo vrijeme i nesvršenost, a katkada i ponavljanje kakva procesa označena glagolom. U hrvatskom jeziku imperfekt se tvori od nesvršenih (imperfektivnih) glagola, i to tako da se na osnovu dodaju nastavci -ah (npr. čuvah, čuvaše, čuvaše; čuvasmo, čuvaste, čuvahu), -jah (npr. gonjah…) ili -ijah (npr. pletijah…). U suvremenom hrvatskom standardnom jeziku imperfekt je postao posve rijedak i/ili izrazito stilski obilježen (kao arhaičan ili kao regionalan), ali se nije posve izgubio kao u nekim drugim slavenskim jezicima (npr. u ruskom, poljskom ili slovenskom). Redovito se zamjenjuje perfektom, jer perfekt nesvršenih glagola ima isto značenje kao i imperfekt, usp. čuvah prema čuvao sam.

Nesvršenim (imperfektivnim) glagolima nazivaju se oni glagoli kojima je svojstven nesvršeni vid ili aspekt, a takav vid, za razliku od svršenoga (perfektivnoga), pretpostavlja radnju u procesu, u odvijanju, u vršenju, radnju koja se odvija postupno tako da se izvršeni dio stalno povećava, a neizvršeni smanjuje. Svršeni (perfektivni) glagoli, nasuprot tomu, označuju izvršenost radnje, radnju koja se shvaća kao cjelina, kao rezultat procesa, a ne kao sam proces, usp. ustajati prema ustati ili pisati prema napisati. To je razlog što se prezentom svršenih glagola ne može označiti proces koji je istodoban s trenutkom govorenja; ne može se reći Evo sada ustanem, nego samo Evo sada ustajem. Nesvršeni glagoli dijele se na trajne ili durativne, koji označuju jednokratnu radnju u trajanju, npr. stajati ili pjevati, i učestale ili iterativne, koji označuju višekratnu radnju u trajanju, tj. ponavljanje kakva procesa, npr. posjećivati ili zastajkivati.

Citiranje:

imperfekt. Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2013 – 2024. Pristupljeno 28.3.2024. <https://www.enciklopedija.hr/clanak/imperfekt>.