struka(e):

kolektivizacija (prema kolektiv; usp. rus. kollektivizacija), dobrovoljno ili prisilno udruživanje radi stvaranja oblika zajedničke organizacije i kontrole gospodarskih i drugih djelatnosti na temelju zajedničkoga vlasništva i upravljanja te solidarnosti članova kolektiva. Kolektivizacija se oslanja na doktrinu kolektivizma, koja ističe prednosti solidarnosti, kolektivnoga djelovanja i života u zajednici, pa je to oblik socijalizacije koji se suprotstavlja nadmoći privatnih interesa i socijalnoj diferencijaciji na osnovi bogatstva i utjecaja. Povijesno se pojavljuje u različitim organizacijskim oblicima, od prvobitne zajednice, spartanskoga poretka, zajednica ranih kršćana, ranosocijalističkih komuna do socijalističkih organizacija i različitih oblika zadrugarstva u moderno doba. Uglavnom je obilježje kolektivističkih društvenih sustava, komunizma i socijalizma, s različitim stupnjem povezanosti s društvenim vlasništvom nad sredstvima za proizvodnju i društvenim upravljanjem. U modernim kapitalističkim društvima kolektivizacija se najčešće pojavljuje u obliku radničkih tvornica, potrošačkih zadruga i kreditnih zadruga.

Kolektivizacija poljoprivrede, u bivšim socijalističkim zemljama, stvaranje velikih poljoprivrednih dobara, na osnovi državnog ili zadružnoga vlasništva, od malih seljačkih poljoprivrednih gospodarstava radi zajedničke obradbe zemlje, zajedničkog upravljanja i zadovoljavanja potrošnih potreba. Potkraj 1920-ih SSSR je proveo prisilnu kolektivizaciju, kao oblik socijalizacije poljoprivrede, stvarajući zadružna imanja kolhoze i državna imanja sovhoze. Radnici u kolhozima i sovhozima uz udjel u prihodu zajedničkog imanja obično su imali i male parcele koje su obrađivali za privatne potrebe (tzv. okućnice). Taj sustav poljoprivredne proizvodnje uveden je nakon II. svjetskog rata i u drugim istočnoeuropskim socijalističkim zemljama, pa i u bivšoj Jugoslaviji, gdje je napušten 1953. U Kini je kolektivizacija poprimila oblik seoskih komuna, u kojima se organizirao i ukupni život seoske zajednice. S reformama i raspadom komunizma taj je sustav napušten, a zemlja je privatizirana. – Poseban oblik zajedničkoga rada i života u naselju postoji u Izraelu. (→ kibuc)

Citiranje:

kolektivizacija. Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2013 – 2024. Pristupljeno 29.3.2024. <https://www.enciklopedija.hr/clanak/kolektivizacija>.