struka(e): religija

Pasha (crkv. lat. Pascha < grč. Πάσχα < aramejski pasḥā’ za hebr. pesaḥ, vjerojatno: prijelaz, prelazak).

1. Židovski blagdan u spomen oslobođenja iz egipatskoga sužanjstva; ujedno svetkovina početka dozrijevanja žitarica u Palestini i prvi od triju blagdana hodočašća u Jeruzalem radi prinošenja žrtava (prvina od stada). Glavno je obilježje blagdana žrtvovanje pashalnoga janjeta u hramu (nakon razorenja hrama 70. god. samo kod Samarijanaca) te blagovanje beskvasnoga kruha (maca), od čega potječe naziv Blagdan beskvasnih kruhova, na obiteljskim gozbama gdje su tumačeni događaji iz Knjige izlaska vezani uz oslobođenje iz egipatskoga sužanjstva. Slavi se 14/15. nisana (prvi proljetni puni mjesec) (ožujak–travanj) i traje u Izraelu sedam, a u dijaspori osam dana.

2. U Novome zavjetu pashalna gozba (→ posljednja večera) koju je slavio Isus uvečer prije svoje smrti. Isusova posljednja večera postala je za kršćane Pasha novoga Saveza, a Isus je pashalno janje koje se žrtvovalo za ljude na križu. Pasha se tumači kao prijelaz iz smrti u uskrsnuće.

Citiranje:

Pasha. Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2013. – 2024. Pristupljeno 19.4.2024. <https://www.enciklopedija.hr/clanak/pasha>.