struka(e): geografija, opća

hispanofonske zemlje, države španjolskog jezičnog izraza. Osim u Španjolskoj s Kanarskim otocima, Ceutom i Melillom (Afrika) te u Andori (katalonski) i u Gibraltaru, španjolski se na različitim uporabnim razinama javlja u dvadesetak izvaneuropskih zemalja, ponajprije u Latinskoj Americi. On je nacionalni i službeni jezik u Meksiku, Gvatemali, Hondurasu, Salvadoru, Nikaragvi, Kostariki i Panami, na Kubi, u Dominikanskoj Republici, Kolumbiji, Venezueli, Ekvadoru, Peruu i Boliviji (zajedno s indijanskim jezicima kečua i ajmara), Paragvaju, Urugvaju, Čileu i Argentini. Španjolski je službeni jezik i u Portoriku (uz engleski) te u afričkoj državi Ekvatorskoj Gvineji. Sve su te zemlje nekada pripadale španjolskom kolonijalnomu carstvu, u koje su bili uključeni i mnogi drugi posjedi u svijetu, ali su iz njih Španjolce i njihov jezik potisnuli jezici drugih kolonizatora ili domorodački jezici. Jug i jugozapad SAD-a bio je u doba ranoga kolonijalizma naseljen stanovništvom koje je govorilo španjolski. U ta su se područja i u novije doba u velikom broju doseljavali ljudi španjolskog jezičnog izričaja (osobito iz zemalja Srednje Amerike), tako da prema popisu iz 2000. u SAD-u (bez Portorika i otočnih posjeda Virgin i Zapadni Marijani) ima 35,3 milijuna hispanofona (12,5% st. SAD-a). Španjolski se govori i u Belizeu (oko 40% st., 1991), gdje je znatniji broj stanovnika podrijetlom iz Hondurasa, Gvatemale i Meksika. Trag su potisnutoga španjolskog jezika ostatci njegovih kreoliziranih oblika, npr. španjolski kreolski na Nizozemskim Antilima i na Arubi (papiamento). Na Filipinima je španjolski bio jedini službeni jezik sve do 1898., kada su upravu Filipina preuzeli Amerikanci, a španjolski je postao drugi službeni jezik (uz engleski); nakon II. svjetskog rata bio je neko vrijeme u toj ulozi treći, uz domaći pilipino (tagalog) i engleski, da bi po ustavu iz 1973. izgubio i taj položaj; njime je 1990. govorilo samo 2650 ljudi.

Drži se da španjolskim kao prvim jezikom govori između 322 i 360 mil. ljudi, a kao prvim i drugim jezikom oko 420 mil. ljudi. (→ španjolci, jezik)

Citiranje:

hispanofonske zemlje. Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2013. – 2024. Pristupljeno 3.5.2024. <https://www.enciklopedija.hr/clanak/hispanofonske-zemlje>.