struka(e): lingvistika i filologija

irokeški ili irokijski jezici, porodica američkih indijanskih jezika koji se govore, ili su se govorili, u istočnoj Kanadi i sjeveroistočnom SAD-u. Irokijski su jezici među prvim zabilježenim sjevernoameričkim indijanskim jezicima. Lorentijski, jezik što ga je 1534. na svojem putovanju Hudsonovim zaljevom u Kanadi zabilježio francuski pomorac Cartier, bio je irokijski jezik. Irokijski jezici dijele se na dvije grane; u prvoj je grani čerokijski jezik, a u drugoj svi ostali jezici, npr. mohok, oneida, seneka, kajuga i tuskarora. Od irokijskih jezika jedino je čerokijski razvio izvornu pismenost na pismu koje je 1820-ih izumio indijanski samouk Sequoia (Sekvoja; među američkim bijelcima poznat kao George Guess, među Čerokijima kao Sogwali, ime Sequoia dali su mu misionari). Do 1840-ih velik je dio plemena Cherokee (Čeroki) znao čitati i pisati na tome pismu, a njime su tiskane i mnoge knjige. Danas je većina irokijskih jezika u izumiranju, no čerokijski ima još desetak tisuća govornika, većinom u Oklahomi.

Neki lingvisti povezuju irokijske jezike u veliku jezičnu porodicu s kadojskim jezicima (npr. kado) i siuskim jezicima (npr. lakota), no ta teza nije dokazana. Irokijski jezici imaju razmjerno jednostavne fonološke sustave (nemaju opreku zvučnih i bezvučnih okluziva), imaju nazalne samoglasnike, prefiksalni su i inkorporativni.

Citiranje:

irokeški jezici. Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2013. – 2024. Pristupljeno 13.5.2024. <https://www.enciklopedija.hr/clanak/irokeski-jezici>.