struka(e): lingvistika i filologija
ilustracija
ŠTA, 1. obloglagoljičko u Assemanijevu evanđelju, XI. st.; 2. glagoljičko u hrvatskoglagoljskim Bečkim listićima, XI. st.; 3. glagoljičko u Prvotisku misala, 1483.; 4. ćiriličko u Savinoj knjizi, XI. st.

šta, naziv za dvadeset i deveto slovo u staroslavenskoj, glagoljičkoj i ćiriličkoj, azbuci za složeni suglasnik /št/, koji je u najstarijim slavenskim tekstovima obilježje makedonskih i bugarskih govora. Brojevna mu je vrijednost u glagoljici 800, a u ćirilici je nema, kao ni ostala nova, slavenska slova (u odnosu na grčku uncijalu). U raspravljanju je li ćiriličko šta () ligatura sastavljena od slova š () i t (), prevladalo je mišljenje kako je posrijedi samostalno slovo, monograf, izvedeno grafijskim pojednostavnjivanjem kružića u okomitu crticu, prema istomu glagoljičkom slovu (he10_0953.jpg). U hrvatskoj (ustavnoj) glagoljici slovo šta, umjesto kružića, ima naglašeniji kvadratić (he10_0954.jpg), a izgovara se kao /šć/ ili /ć/. Najčešće se transliterira kao ĉ. U ruskoj i bugarskoj ćirilici ovomu slovu odgovara oblik щ, s izgovorom /šč/ ili /št/.

Citiranje:

šta. Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2013. – 2024. Pristupljeno 13.5.2024. <https://www.enciklopedija.hr/clanak/sta>.