struka(e): vojne znanosti

stožer, vojni, dio vojnog zapovjedništva koji pomaže zapovjedniku u procesu odlučivanja, osiguravajući mu bitne informacije i predlažući rješenje problema; prije: štab. Ustrojava se u zapovjedništvima bojni ili viših jedinica, koje u svojem sastavu imaju postrojbe različitih rodova i struka, odnosno u zapovjedništvima koja planiraju, organiziraju i na bojištu provode akcije više različitih borbenih operativnih sustava. Na čelu je stožera → načelnik stožera koji nema zapovjedne ovlasti.

Premda su već u antičko doba zapovjednici imali pomoćnike koji su im pomagali u upravljanju vojskom (u organizaciji popune, opskrbe, prehrane, vođenju općih i administrativnih poslova i dr.), stožer se u današnjem smislu počeo razvijati tek pojavom vojne rodovske strukture i organizacijom združenih sastava. Potkraj XVIII. st. i početkom XIX. st. javio se i → glavni stožer na razini vrhovnoga zapovjedništva, koji je poslije u nekim državama (npr. u Hrvatskoj) poistovjećen s vrhovnim zapovjedništvom. Najveći doprinos razvoju vojnog stožera dala je početkom XIX. st. Pruska u kojoj je stožer imao posebne dijelove za strategiju i taktiku, administraciju, topništvo i strjeljivo te opskrbu, radom kojih je koordinirao načelnik.

Suvremeni se stožer obično sastoji od triju zasebnih dijelova. Osobni stožer radi pod izravnim nadzorom zapovjednika i obično se sastoji od pobočnika, prvoga dočasnika, kapelana, časnika za odnose s javnošću, pravnika i sanitetskoga časnika. Koordinativni stožer najvažniji je i najveći dio stožera koji radi pod nadzorom načelnika stožera, a ima niz uloga, od kojih su najvažnije upravljanje informacijama, priprema i davanje prijedloga, usklađivanje rada, sinkronizacija operacija i održavanje kontinuiteta djelovanja. Sastoji se od više odjela, npr. za personalno upravljanje, obavještajne ili operativne poslove, logistiku, civilno-vojne operacije, međunarodne odnose, dugoročno planiranje, komunikacijsko-informacijske sustave. Posebni stožer pomaže zapovjedniku i drugim članovima stožera u različitim funkcionalnim područjima, kao što su vatrena, inženjerijska ili zrakoplovna potpora i sl.

Citiranje:

stožer, vojni. Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2013. – 2024. Pristupljeno 29.4.2024. <https://www.enciklopedija.hr/clanak/stozer-vojni>.